top of page

Basara Yöntemi Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Şub

Basara Yöntemi okuma yazmaya geçemeyen öğrenciler için hazırlanan bir yöntemdir. Bu yöntem ses temelli cümle yönteminden farklı bir öğretim biçimidir.


Ses temelli yöntemde harfler belli sırası ile öğrencilere verilerek birleştirme yapılması sağlanıyor. Örneğin, ilk öğretilen E harfi öğrenciye hissettirilerek öğretimi yapılıyor.Öğrenciden; ikinci öğretilen L harfi ile E harfinin hece oluşturması ( el , le ) ardından kelime oluşturması (elle ) son olarak cümleye (el ele elle ) ulaşması hedefleniyor. Bu şekilde harfler birbiri ardına verilerek yeni öğretilen harfler ile öncekilerin hece , kelime ve cümle oluşturması isteniyor.


Ba-Sa-Ra yönteminde ise öncelikle ünlü harfler öğrenciye çeşitli teknikler kullanılarak (hikayeleştirme , oyunla öğretim ) öğretilir. Daha sonra sessiz harfler yanlarına a harfi getirilerek ( ba , sa , ra ... ) belirli sırayla öğretilmeye başlanır.


Birinci derste ilk hece olan ba hecesi afişler ve hikayeleştirme yardımıyla öğrenciye öğretilir. Ardından önceden öğretilen ünlü harflerle birleştirilerek okuma yaptırılır.


Yandaki resimde de görüldüğü gibi o ba , a ba ve baba kelimeleri elde edilir.


Daha sonra öğrenilen bu kelimelerle cümleler oluşturulur ve öğrencilerin okuma yapması sağlanır.


O oba

O aba

baba o aba

baba o oba

o oba o aba ... şeklinde cümlelerle okuma yaptırılır.


2.Derste sa hecesinden sonra bak hecesi , 3.derste ra hecesinden sonra gel , 4.derste ma hecesiyle birlikte ver kelimesi , 5.derste de ka hecesiyle birlikte al kelimesi verilir. Bu emir kelimeleriyle cümleler oluşturulması sağlanır.


20 tane ünsüz harf yanlarına a getirilerek öğrencilere öğretilir. Neden 20 ? Çünkü d harfi yanına ı getirilerek dı hecesi şeklinde 16.derste verilir. Farklılığın sebebi olası ba ve da hecelerinin karışmasını önlemek içindir.


21 ünsüz harf yanlarına a getirilerek verildikten sonra 21.derste R harfi tüm ünlü harflerle hece oluşturulur ve öğrenciye verilir.
R harfi ; ra , re , rı , ri , ro , ro , rö , ru , rü şeklinde verilir . Daha sonra bu hecelerle ünlü harfler ve önceden öğrenilen heceler birleştirilerek öğrenciye okuma yaptırılır.


Daha sonra r harfi öğrencilere söylenir ve önceden öğrenilen hecelerin sonuna getirilerek okutulur. Burada anlamsız birleşimler değil anlamlı kelimeler tecih edilmelidir.R harfi verildikten sonra iki hecenin arasına r harfi gelecek şekilde öğretim yapılır. ( ka r ar , sa r ar , ...)Sonra ünlü harflerden sonra r harfi getirilerek er , ar , ır , ir , or , ör , ur , ür heceleri oluşturulur ve öğrenilerin okuması sağlanır.Daha sonra öğrenilmiş olan hecelerle yeni kelimeler ve cümleler oluşturmaya devam edilir.Bu şekilde tüm ünsüz harfler belirli sıraya göre öğencilere verilir. Bir ders öğrenilmeden diğer derse geçilmez.


Dersler 41.derste tamamlanmaktadır.

Öğrencinin öğrenimine göre toplam ders saati değişmektedir.Sıkça sorulan sorular ?

1. Heceler hangi sırayla verilmektedir ?

Hece Sırası : ba-sa-ra-ma-ka-ça-ta-na-ya-ha-pa-şa-za-la-va-dı-ca-fa-ga-ja-ğa


2. Harfler hangi sırayla verilmektedir?

Harf Sırası : r-k-ç-t-s-h-ş-y-z-m-d-l-b-n-v-p-j-c-g-f-ğ


3. Harflerin büyük hali ne zaman öğretilmektedir?

Belirli bir zamanı yok fakat öğrencilerde kafa karışıklığı olmasın diye ilk derslerde verilmemektedir.


4.Noktalama işaretleri ne zaman öğretilmektedir?

Noktalama işaretlerinin öğretimi de büyük harfler gibi sonraya bırakılmaktadır.


5.Dersler bittikten sonra ne yapacağız ?

Dersler bittikten sonra öğrencilerimiz de okumayı öğrenmiş her çocuk gibi okumalarını geliştirmek için hikaye kitapları okuyabilirler.


6.Bu yöntem kimlere uygulanmalıdır?

Basara Yöntemi öncelikle okuma yazmaya geçememiş öğrencilere ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere uygulanmaktadır. Fakat 4 yaşındaki çocuk ta bu yöntemle okumayı öğrenmiştir 50 yaşındaki teyze de o yüzden bu yöntem sadece şu öğrencilere uygulanır demek yanlıştır.


7.Bu yöntem ile ilgili video olarak ulaşabileceğim dosyalar mevcut mu?

Evet Youtube kanalımızda 41 ders için ayrı ayrı hazırlanmış dosyalar mevcuttur. Videolara ulaşmak için tıklayınız.


8.Dosyalara basılı olarak kitap halinde ulaşmam mümkün müdür?

Müjde!!! Yenilenen kitabımız SATIŞTA!!! Bilgi İçin Tıklayınız.


9. Bu yöntemle ilgili aklıma birşey takıldı size sormak istiyorum size nereden ulaşabilirim?

Sitemizin mesaj bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

İnstagram adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

etkinlikkaravani@gmail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlarınızı bekliyorum :)

99.028 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page